Duale Ausbildung w Niemczech
Wśród moich kursantów jest gro osób, które wywędrowały do Niemiec, osiadły na stałe lub z zamysłem późniejszego powrotu do Polski. Często nie znając przy tym zupełnie języka. A powodem tego całego „zachodu” jest oczywiście praca. Nie od dziś wiadomo, że w Niemczech można świetnie zarobić, a przynajmniej relatywnie lepiej niż w Polsce wykonując tę samą pracę. I choć wielu Polaków pracuje w centrach logistycznych wśród swoich Rodaków, to nie jest to jedyna opcja. Możesz stać się specjalistą wykwalifikowanym w Niemczech. Wiedziałeś o tym?
Duale Ausbildung – co to?
W Pasewalku, jakieś 40 km od Szczecina, mieści się urząd pracy, który organizuje program edukacyjny „Główka pracuje”. Program ten jest skierowany do osób, które chciałyby ukończyć Ausbildung w Niemczech i tym samym wykwalifikować się w jednym z oferowanych zawodów. Jeśli nie spotkałeś się z określeniem „Ausbildung” w języku niemieckim, już spieszę z wyjaśnieniem. To dualny system nauczania, popularny w Niemczech, który nie ma swojego odpowiednika w polskim szkolnictwie. To trochę jak nasze technikum, ale znacznie lepsze, ponieważ tam możesz zdobyć kwalifikacje nie tylko do „rzemieślniczych” zawodów, ale także do zawodów, które u nas w Polsce wymagają ukończenia szkół wyższych, jak np.: pielęgniarz, pracownik banku, pracownik hotelu itp.
Jak to wygląda w praktyce?
W systemie tym pracodawca zawiera z uczniem umowę o naukę i pracę.
Kształcenie teoretyczne – odbywa się w szkole zawodowej, a nauka praktyczna – w firmie. Dzięki temu uczniowie już w trakcie nauki zdobywają doświadczenie zawodowe i – co jest równie ważne – dostają wynagrodzenie uczniowskie. Ponadto podlegają ubezpieczeniu społecznemu a każdy dzień stażu liczy się do niemieckiej emerytury. No i nie zapominajmy, że w ciągu tych 3 lat mają okazję doskonalić swój warsztat językowy. (Z mojego punktu widzenia to bardzo ważna kwestia!). Po skończonym Ausbildung można od razu pracować w zawodzie jako specjalista lub kształcić się dalej. Wtedy możesz zdecydować się na duales Studium lub Weiterbildung, choć nie jest to konieczne.
Jakie warunki należy spełnić, żeby wziąć udział w programie?
Jeśli znasz język niemiecki w stopniu komunikatywnym lub jesteś gotowy na intensywną naukę, masz nie więcej niż 42 lata, ambitny i samodzielny, to ten program z pewnością jest dla Ciebie. Komunikatywna znajomość języka będzie przydatna przy załatwianiu formalności związanych z funkcjonowaniem w Niemczech. Jednak w momencie, kiedy decydujesz się na udział w programie nie musisz mieć od razu poziomu B1. Rekrutacja odbywa się z dużym wyprzedzeniem, wiec masz czas na doskonalenie znajomości języka.
Jakie są korzyści z udziału w programie?
● Zacznijmy od tego, że możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe honorowane w krajach niemieckojęzycznych i pracować w zawodzie zaraz po ukończeniu nauki.
● Na początku dostajesz wsparcie przy pierwszych formalnościach oraz pomoc w kontakcie z niemieckimi pracodawcami.
● Masz okazje trenować język wśród rodowitych Niemców
● Dostajesz wynagrodzenie uczniowskie, podlegasz ubezpieczeniu społecznemu oraz okres nauki wlicza się to staży pracy.
● Nie uczysz się samej teorii ale zdobywasz doświadczenie w trakcie praktyk.
● Możesz kształcić się dalej, choć nie musisz.
● No i najważniejsze: jest to bezpieczna i legalna forma zatrudnienia dzięki Agentur für Arbeit Pasewalk.
Brzmi ciekawie? Jeśli chcesz wiedzieć więcej odsyłam Cię do strony programu „Główka pracuje”. W zakładce „Baza wiedzy” znajdziesz odpowiedź na każde pytanie. Link znajdziesz tutaj.